Predpovedanie minulosti.
14. storočie
• Územie Bielej Oravy do 16. storčia nebolo trvale osídlené. Využívalo sa na ťažbu dreva, rybolov, poľovníctvo a pasenie dobytka, oviec a koní. Obce dolnej Oravy tu mali salaše a koliby. Na ťažbu dreva sa využívala pltnica po rieke Biela Orava, lebo cesty tu neboli. Udržiavaná bola jedine obchodná cesta z Tvrdošína cez Polhorskú kotlinu do Poľských trhových stredísk. Popri nej boli hostince pre oddych a výmenu koní. Po ceste sa vozila soľ z Poľskej Wieliczky ado Poľska tovar so slovenských banských miest.
• Na Slovensku obiehali peniaze grošovej meny (začiatok 14. až polovica 16.storočia), toliarovej meny (polovica 16.storočia až do roku 1892),
• Oravský hrad sa dostal do rúk panovníka Karola Róberta , neskôr komorského grófa Leopolda, Ctibora s Ctiboríc a iných.
• V prvej polovici storočia niekde na Orave existoval farský kostol
• V 30 rokoch podľa písomnej zmienky mala Orava tvoriť jedinú farnosť „Aravia“
• V druhej polovici storočia sa konštituuje sa samostatná Oravská stolica
1331-1334
• Orava bola vyňatá spod právomoci zvolenského župana a bola zverená do správy komorských grófov v Kremnici
1331
• Gróf Leopold, zvaný Hypolit bol pravdepodobne županom Oravy
1332
• Avignonský kolektor kňaz Rajmund, ktorý vyslaný pápežom Jánom XXII. (1316 – 1334 ) vyberal poplatky z desiatkov farností ostrihomskej arcidiecézy „pre potreby Svätej zeme a na výdavky výprav podniknutých proti odporcom a nepriateľom katolíckej viery“, našiel v roku 1332 na Orave, patriacej do nitrianskeho archidiakonátu dve farnosti: zámockú a tvrdošínsku (Aravia a Turdesen ), zatiaľ čo v susednom Liptove ich bolo 20. Oravské fary patrili do archidiakonátu nitrianskeho a do arcidiecézy ostrihomskej. P e t e r v Tvrdošíne a M a r t i n na zámku sú prví známi kňazi na Orave.
1333
• Oravský hrad získal Karol Róbert, ktorého úneskôr aj jeho syna/ zastupoval na hrade kremnický komorský gróf leopold a po ňom množstvo kastelánov
1333
• Už roku 1355 začal sa Ľudovít Veľký zaujímať o poľské pohraničie, čiže o okolie Tvrdošína. V tomto roku dal donáciu zemanom na obsluhu tridsiatku a tí založili Zemiansku Dedinu, Medvedzie, Štefanovo a Lavkovo. Roku 1369 obyvateľom Tvrdošína udelil mestské právo vydeliac im chotár od rieky Oravy po poľské hranice. Tak sa rozdelil Tvrdošín na poddanskú obec Nižnú Ves Tvrdošín a mesto Vyšný Tvrdošín s istými trhovým mestskými právami. Mesto patrilo kráľovi, ale Ľudovít Veľký bol veľmi štedrý voči svojmu palatínovi Ladislavovi, opoľskému vojvodovi, ktorý mu výdatne pomohol v boji s Moravanmi roku 1361. Tento zase celý chotár Vyšného Tvrdošína pridelil svojmu tajomníkovi Švankomírovi a jeho bratom a príbuzným, ktorí boli asi šoltýsmi v tomto novoutvorenom meste, čiže pretvorenom Tvrdošíne, kde bola aj tridsiatková stanica a odkiaľ bola Orava splavná.
1339
• Po rozpadnutí Zvolenskej veľkožupy sa stala Orava súčasťou tzv. Kremnickej banskej komory
1354
• Pravdepodobne bola Orava súčasťou Turčianskej stolice a tak sa končí správa komorských grófov v Kremnici
1370
• Po tomto roku pravdepodobne vzniká Oravská stolica /comitatus Arvensis/ a prvým županom bol Juraj Bebek./1./
• Po smrti poľského kráľa Kazimíra III.(1333 – 1370) stal sa poľským kráľom uhorský kráľ Ľudovít Veľký /1342 – 1382/. Vtedy oživlo aj okolie Tvrdošína. Uhorský štát mal tam totiž dôležitú colnú stanicu – tricesimu – tridsiatok, kde sa kontroloval dovoz a vývoz medzi Uhorskom a Poľskom. Takýchto hlavných tridsiadkových staníc v Uhorsku bolo jedenásť: Košice, Tvrdošín, Trenčín, Bratislava, Šopron, Murská Sobota, Varaždín, Niedelce, Zagreb, Belehrad a Temešvár. Každá mala kontrolu nad tranzitným obchodom Uhorska s priľahlou krajnou.
1371
• V 1371 roku tajomník uhorského palatína Ladislava kniežaťa Opoľského Švankomír z poverenia kráľa Ľudovíta a na prosbu Jána Hertela založili na území Tvrdošína nové mesto, ktoré sa malo volať Bingenstadt, ale čoskoro dostalo slovenské meno Trstená. Listina bola vydaná v mieste zvanom villa Eremi. Je to zaiste ostrihomská štvrť na vŕšku sv. Tomáša, ktorá pod menom villa Ermen spomína sa roku 1281, keď tam založili kláštor pre eremitov (pustovníkov ) sv. Augustína, ku ktorému patrili aj kúpele Teplice (Tapolcha). Toto najlepšie zodpovedá skutočnosti, lebo Ladislav Opoľský ako uhorský palatín mal v Ostrihome, hlavnom meste, sídlo. Tam teda vystavil listinu aj jeho tajomník Švankomír.
• Trstená je poznačená silným mariánskym kultom. Erb na pečati mesta je obraz Panny Márie a nápis: „Hoc sigillum procedit de civitate Trstena 1371.“ ( V listine z roku 1437 sa Trstená volá „mestečkom kráľovnej“, treba myslieť uhorskú kráľovnú, manželku kráľa Žigmunda).
1395
• 25.6. dal župan Ladislav Opolský kastelánom oravského hradu príkaz, aby neporušovali práva poddaných
Zdroje:
1. Kavuliak A.:Historický miestopis Oravy, Bratislava 1955.8str.
2. Anton Brišák, oňa Maťugová, Ing. Vladimír Briš, Rímskokatolícka farnosť Rabča, ISBN 80-969589-7-6