Predpovedanie minulosti.

 

 

 

Ponúkam Vám moje vzrušujúce cestovanie v čase, kde som si uvedomil, ako málo poznám históriu môjho rodného mesta Námestova a našej čarokrásnej Oravy. S pôžitkom  si vychutnávam každý objav o mojom rodnom meste a s ním spojenými historickými udalosťami. Je to neuveriteľne vzrušujúca cesta minulosťou, ktorú treba doslova vyhrabávať spod nánosov bahna a prachu. Ako malý bonus za túto náročnú  prácu považujem to, že v prastarých spisoch som nečakane odhalil aj korene mojich predkov, ktorí boli súčasťou dejín Námestova a siahajú až za rok 1715. Nezaoberal som sa genealógiou nášho rodu a neviem, či sa do toho aj niekedy pustím. Veď v dejinách ľudstva sme ako jedinci takmer bezvýznamní, lebo sme len krátkymi hostiteľmi a nositeľmi genetickej informácie pre naše budúce generácie.

 

Knižnicu mi od určitého začínajú zapĺňať knihy o Orave a mojom rodnom meste. Žiaľ, je ich žalostne málo a som šťastný, keď sa na knižnom trhu objaví nejaká nová publikácia o mojom rodnom kraji. Trávim stovky hodín na internete a neúnavne pátram v maďarských archívoch. Postupne sa takto pokúšam odhaľovať a objavovať historické udalosti zašlých generácií a pozývam Vás na spoločnú prechádzku našou minulosťou. Verím, že pre budúcnosť to bude určitý odrazový mostík tým, ktorí budú chcieť odhaľovať ďalšie tajomstvá našej fascinujúcej histórie.

 

 

 

Naši užívatelia

 

Tieto stránky sú určené všetkým, ktorých zaujíma história a chcú sa podieľať na realizácii tohto projektu zmapovania histórie nášho mesta. Ďakujem všetkým, ktorí budú prispievať slovom a obrazom. Vaše príspevky napomôžu k odhaľovaní našej krásnej histórie, aby neupadla do zabudnutia. Mená ľudí, ktorí sa tohto projektu zúčastnia budú na požiadanie zverejnené.

 

V roku 2009 sa začala písať históriu projektu Dejiny a súčasnosť mesta Námestova.  K nápadu jeho realizácie ma doviedlo niekoľko prečítaných kníh, ktoré mi postupne odhaľovali úžasnú históriu Oravy a nášho mesta. Informácie boli ale však roztrieštené a tak som pri čítaní ďalších publikácií začal zaznamenávať nové poznatky o udalostiach. Mojou ďalšou záľubou je fotografovanie. Konfrontácia súčasných fotiek s historickými fotografiami mesta a okolitej Oravy je tiež veľmi zaujímavá. Teším sa hlavne tomu, že môj hlad po nových informáciách je čoraz väčší a núti ma objavovať nové veci. Ďakujem všetkým ľuďom, ktorí sa na projekte zúčastnili a zúčastňujú.

 

Vyhľadávanie

Kontakt

Miroslav Hajdučík 0903 04 04 64

Anketa

Páčia sa Vám moje stránky?

Sú dobré (2 768)
63%

Sú super (1 608)
37%

Celkový počet hlasov: 4376